A projektben együttműködő szervezetek:
INNOVATÍV PEDAGÓGIAI MŰHELY
Az Innovatív Pedagógiai Műhely nonprofit kft létrehozói több évtizede foglalkoznak képzések szervezésével, szervezetfejlesztéssel, innovációk támogatásával, tréningekkel, pedagógus képzéssel és továbbképzéssel.
2019-ben azzal a céllal alapítottuk a társaságot, hogy szervezett formában lehetőséget teremtsünk a szakmai eszmecserékre, műhelymunkákra, továbbképzésekre határon innen és túl élő pedagógusok számára.Hiszünk abban, hogy egymástól tudunk a legtöbbet tanulni. Ezért nálunk nem előadásokat hallhatsz, hanem részese lehetsz a tudásmegosztásnak, saját élményű tanulásnak, jó hangulatú eszmecseréknek.
Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége
Szövetségünk 1991-ben alakult, tevékenységét tekintve a magyar nyelven történő tanítást, minőségi oktatást és nevelést hivatott szolgálni a romániai közoktatás minden szintjén. Elkötelezett szándékunk a romániai tanügyi rendszer demokratizálási folyamatában való aktív részvétel, valamint a magyar tannyelvű oktatásban érintettek érdekeinek, álláspontjainak képviselete
Megyei szervezetekkel és négy területi oktatás-módszertani központtal – a csíkszeredai Székelyföldi, a szovátai Teleki, a kolozsvári Gál Kelemen és a nagyváradi Partiumi – fogjuk össze a romániai magyar tannyelvű oktatási intézményhálózatot, amely a romániai magyar tannyelvű oktatás minőségi fejlesztését, pedagógusainak széles körű, igényes és korszerű továbbképzését hivatott megvalósítani.
Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete
Tevékenységünk fő célja összefogni a magyarul tanító pedagógusokat, megfelelő szakmai továbbképzést biztosítani számukra, valamint táborok, szaktáborok, szakkirándulások, versenyek szervezését végezzük tanárok és tanulók számára, nem csak az Észak-bácskai térségben, hanem Vajdaság minden magyar iskoláját bekapcsolva a megmozdulásokba. Szervezetünk közel 1000 pedagógust tart nyilván, akik részt vesznek az Egyesület munkájában, illetve általa szervezett rendezvényeken. Egyesületünk a tavalyi évtől ingatlan tulajdonosa, így lehetőség van arra, hogy újabb tevékenységekkel bővítse munkáját: szakmai könyvtár kialakítását tervezzük és újabb szakcsoportok alakítását, valamint a nyugdíjas pedagógusok bevonását a munkánkba.
Fontosnak tartjuk Vajdaság szintjén kialakítani és fenntartani a magyar nyelven oktató pedagógusok közösségét, óvodapedagógusok, általános- és középiskolai tanárok körében. Kapcsolatot tartunk a magyar és a magyar nyelven is oktató közoktatási intézményekkel, ápolni és fejleszteni a korszerű oktatás elméleti és gyakorlati módszereit.
Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége
Az 1990-ben alakult Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) civil szakmai szervezetként a pedagógusoknak, diákoknak, az oktatási intézményeknek szervezett programokon túl a magyar nyelvű közoktatás területén állandó, rendszeres tevékenységet fejt ki.
Célja anyanyelvi iskoláink megőrzése és fejlesztése, ennek érdekében a Szövetség éves programját teljesítve sokrétű szakmai szolgáltatást lát el anyanyelven (pedagógus-továbbképzések, nyári egyetemek, regionális, országos szakmai konferenciák, tehetséggondozó tanulmányi versenyek, nyári táborok stb.), ezzel segítve a nemzetben és az anyanyelvben való megmaradást és fejlődést.
Ezeken túlmenően szükség szerint véleményezi, javaslatokat tesz az állam által kiadott központi dokumentumokhoz, tervezetekhez, tanácsadó testületekben képviseli a magyar intézmények érdekeit, együttműködik a hazai magyar civil szervezetek mellett a Kárpát-medencei magyar pedagógusszövetségekkel. Az oktatásügy terén a civil szervezetek közül szinte egyedüliként az SZMPSZ képviseli a legmarkánsabban, legfelkészültebben a magyar érdekeket a szlovák hatóságok, a minisztérium, a közvélemény irányában csakúgy, mint Magyarország irányában.
Taglétszáma folyamatosan emelkedik (közel 3500), tevékenységi köre bővül.
Az SZMPSZ Programja hat területen jelöli ki a civil szakmai szervezet középtávú céljait:
- Cselekvő részvétel a szlovákiai magyar nemzeti közösség társadalmi életében
- Szlovákia oktatási rendszere, s az ennek szerves részét képező magyar nevelési- oktatási intézményrendszer védelme és fejlesztése
- A magyar iskolák munkájának segítése
- A magyar pedagógusok szakmai fejlődésének támogatása
- A magyar tanulók és diákok művelődési lehetőségeinek a bővítése
- Az SZMPSZ szervezetfejlesztése.
A Szövetség szakmai elkötelezettsége tevékenységét tekintve mérvadó, meghatározza és befolyásolja a szlovákiai magyar közoktatás jelenét és jövőjét. Legfelső szerve a 37 tagú Országos Választmány.
Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete
Az 1990-ben alakult Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) civil szakmai szervezetként a pA Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete 1993 októberében alakult meg. Fő célja a vajdasági magyar közösség kultúrájának megőrzése, arra irányuló programok szervezése és lebonyolítása az oktatás és a népművészet területén.
Több programunk évtizedes hagyománnyal rendelkezik, és programjaink palettája szerteágazó. Az utóbbi években a hagyományossá vált versenyeink mellett több magyarországi szervezésű Kárpát-medencei verseny regionális elődöntőjét is megszervezzük. A TANOM, mint a tanügyben dolgozó szakemberek munkáját segítő Fejlesztő Program határokon átívelő kapcsolatokat tesz lehetővé. Akkreditált programjaink között általános pedagógiai és szaktanári képzések is megtalálhatóak.
Délvidék szerte anyanyelvápoló csoportjaink azon szorgoskodnak, hogy anyanyelvünket az új nemzedékek számára vonzóvá, érdekessé, izgalmassá tegyék. Újvidéken két diákotthonunk is van a középiskolások és egyetemisták számára: egy lány- és egy fiúkollégium.
A VMPE fő tevékenységi területei:
- Pedagógus továbbképzések szervezése tanév közben és szünidőben
- Szórakoztató szóra késztető anyanyelvápolási program
- Diákvetélkedők szervezése: a népzene, a néptánc, a történelem témakörében, Suliszínház Fesztivál, fizika-kémiaverseny, GENIUS és TUDOK konferencia, matematikaverseny, környezetvédelmi verseny stb.
- Diáktáborok szervezése
- Oktatási Központ működtetése Nagybecskereken
- Tankönyvpótló kiadványok megjelentetése
A mottónk Karácsonyi Sándor gondolata:
„Aki szolgál, az kész az odaadásra, aki szeret, az odaadja magát, aki áldoz, magából ad a másiknak, és ezt a másik el tudja fogadni.”