Tanárok bevetésen – az OktOpusz küldetésben jó emberek vannak

„A Pécsi Magyar Tudományos Akadémia épületébe halandó ember ritkán teheti be a lábát” – csodálkozik el egy taxisofőr, mikor egy csapatnyi felvidéki pedagógus megnevezi Pécs városában az úti célját. A közhiedelemmel ellentétben a tanárok és nevelők nyáron is dolgoznak. Huszonöt fős küldöttség érkezett Pécsre a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervezésében, hogy részt vegyen egy „világmegváltó”, Kárpát-medencét behálózó küldetésben.

A reformkísérletek, változások, rendeletek árnyékában sokan féltjük a felvidéki magyar oktatás jövőjét, tudjuk, lehetne ez jobb is. Gyermekközpontú, boldog iskolákat szeretnénk, ahol a szülő-gyermek-pedagógus hármas kreatívan és hatékonyan, elégedetten működik együtt.

A biztonságos, okos jövő záloga lenne ez. Sok esetben működik is az elképzelés, de alapja mindenképpen a kooperáció és az emberség – a világ változásainak megértése és az akarat, alapköve pedig az aktív, motivált pedagógus-szakember.

Ebből a célból jelentkezett az OktOpusz Kárpát-medencei oktatásszakmai műhely fejlesztése és működtetése című pályázatra számos felvidéki tanárember. A sikeres Erasmus+ projekt célja egy olyan Kárpát-medencei szakmai közösség létrehozása, amely képes támogatást nyújtani a határon túli minőségi magyar nyelvű oktatás fennmaradásához és fejlesztéséhez. A korábbi konzorciumhoz – Innovatív Pedagógiai Műhely, Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete – új partnerként csatlakozik a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete. Ezáltal a közös munka során új lehetőségek nyílnak a határon túli magyar pedagógus szervezetek közötti szakmai együttműködésben.

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége szervezésében 25 pedagógus kapott lehetőséget, hogy bekapcsolódjon a projektbe. Tanáraink július első hetében Pécsre utaztak, hogy a Magyar Tudományos Akadémia székházában részt vegyenek az Oktopusz II. képzésfolyamat első szakaszában. Kőkemény munkával, tudáshalmozással, szakmai ismeretekkel gazdagított három nap áll a pedagóguscsapat mögött.

Támogató közegként nemcsak a két képzésvezető mentor: Tratnyek Magdolna és Mandák Csaba áll tanáraink mellett, de a Kárpát-medence azon szakemberei is, akik már tapasztalatokat szereztek az első Oktopusz projektben.

„Nagyon jó érzés, hogy végre tudatosíthattuk, nem kell az oktatás megváltásában egyedül állnunk, hogy alakul egy olyan összmagyar pedagóguscsalád és társadalom, amely vállvetve tud küzdeni a minőségi és haladó oktatásért és nevelésért. Ebben a projektben jó emberek vannak”, hallottuk a képzés során a jelenlevő pedagógusoktól. 

Scroll to Top